Q2-F4X-1-01-QB48IN-5
DigiKey Part Number
Q1143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F4X-1-01-QB48IN-5
Description
HEATSHRINK POLY 1" BLK 48" 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.067" (1.70mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, UV Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.278" (7.06mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 1 766
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R143,98000R143,98
2R132,36000R264,72
3R126,03333R378,10
5R118,48600R592,43
7R113,75571R796,29
10R108,96400R1 089,64
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK POLY 1" BLK 6" 8 PC