FMA1-12038WBJT12-A
FMA1-12038WBJT12-A
FMA1-12038WBJT12-A
FMA1-12038WBJT12-A
DigiKey Part Number
Q1282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMA1-12038WBJT12-A
Description
EC FAN, 120X120X38MM, 2-BALL BEA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 137.6 CFM (3.85m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
51.5dB(A)
Manufacturer
Qualtek
Power (Watts)
15.00W
Series
RPM
3500 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
137.6 CFM (3.85m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.445 in H2O (110.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C