FAD1-08038CBHW12
DigiKey Part Number
Q634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-08038CBHW12
Description
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80.5mm L x 80.5mm H Ball 53.3 CFM (1.49m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
39.9dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.12 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Weight
0.264 lb (119.75 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.260A
Air Flow
53.3 CFM (1.49m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.222 in H2O (55.3 Pa)