PM5432.472NLT
DigiKey Part Number
553-PM5432.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM5432.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM5432.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5432.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 10.5A 14.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 10.5 A 14.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM5432.472NLT Models
Category
DC Resistance (DCR)
14.4mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
21MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)