PGL6477.161HLT
DigiKey Part Number
553-PGL6477.161HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PGL6477.161HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PGL6477.161HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGL6477.161HLT
Description
FIXED IND 160NH 22A 400 MOHM SMD
Detailed Description
160 nH Unshielded Inductor 22 A 400mOhm Nonstandard, 3 Lead
DC Resistance (DCR)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Current - Saturation (Isat)
31A
Height - Seated (Max)
0.211" (5.35mm)