PF0464.152NL
DigiKey Part Number
553-3022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0464.152NL
Description
FIXED IND 1.5UH 5.5A 12 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 5.5 A 12mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)