LPF1005LL50R2400A
DigiKey Part Number
553-LPF1005LL50R2400ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-LPF1005LL50R2400ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-LPF1005LL50R2400ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF1005LL50R2400A
Description
RF FILTER LOW PASS 2.45GHZ 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.45GHz Center Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) 100MHz Bandwidth 0.5dB 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
0.5dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Frequency
2.45GHz Center
Height (Max)
0.018" (0.45mm)
Bandwidth
100MHz