BSPQ000603043N5B00
DigiKey Part Number
553-BSPQ000603043N5B00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BSPQ000603043N5B00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BSPQ000603043N5B00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSPQ000603043N5B00
Description
FIXED IND 3.5NH 500MA 170 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 nH Unshielded Thick Film Inductor 500 mA 170mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)