BPDR00060630101T00
DigiKey Part Number
553-BPDR00060630101T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPDR00060630101T00
Description
FIXED IND 100UH 420MA 520 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 420 mA 520mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
420mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)