BMMA001313645R6MV1
DigiKey Part Number
553-BMMA001313645R6MV1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA001313645R6MV1
Description
FIXED IND 5.6UH 13.5A 10 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 13.5 A 10mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
32A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)