CS5.241-S1
DigiKey Part Number
1736-1092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS5.241-S1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS5.241-S1 Models
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
90.2%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.61" L x 1.26" W x 4.88" H (117.0mm x 32.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 120 VAC, 200 ~ 240 VAC
Approval Agency
ABS, CSA, DNV GL, EAC, IEC, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Class I Div 2; 508; 60950-1; 61010-2-201
Current - Output (Max)
5A