AS01506MS-SC11-WP-R
DigiKey Part Number
668-1610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01506MS-SC11-WP-R
Description
SPEAKER 6OHM 700MW TOP PORT 92DB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Ohms Receiver Speaker 700 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS01506MS-SC11-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
Receiver
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
600Hz
Termination
Spring Type
Impedance
6 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)