AI-4228-P-SP120-R
DigiKey Part Number
668-1281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-4228-P-SP120-R
Description
BUZZER PIEZO 110V 42.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 110 V 20mA 2.8kHz 92dB @ 110V, 10cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
EDA/CAD Models
AI-4228-P-SP120-R Models
Category
Operating Mode
Pulse, Slow
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Duration
1 PPS
Series
Sound Pressure Level (SPL)
92dB @ 110V, 10cm
Current - Supply
20mA
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
110 V
Voltage Range
30 ~ 120V
Termination
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Frequency
2.8kHz
Size / Dimension
1.673" Dia (42.50mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)