EM1166-60-6#
DigiKey Part Number
501-2520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1166-60-6#
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
Customer Reference
Detailed Description
60.0" (1524.00mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 30VAC
Category
Cable Length
60.0" (1524.00mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Blue
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
30VAC
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
In-Stock: 289
Unit Price: R176,54000
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
In-Stock: 35
Unit Price: R176,54000
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"