2249-E-144
DigiKey Part Number
501-1640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2249-E-144
Description
COAX CBL BNC TO BNC 12'
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-59B 144.0" (3.7m) 12.0'
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Pomona Electronics
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Length
144.0" (3.7m) 12.0'
Part Status
Obsolete
Cable Type
RG-59B
Style
BNC to BNC
Cable Impedance
75 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
75 Ohms
1st Contact Gender
Male
Color
Black
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
BNC Plug
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
COAX CBL BNC TO BNC 12"