NBN10-F10-E2-V1
DigiKey Part Number
2046-NBN10-F10-E2-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBN10-F10-E2-V1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBN10-F10-E2-V1 Models
Category
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.394" (10mm)