PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R5,40000
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 1 W ±5% Surface Mount SOD-123FL
SOD-123FL
PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 6.2V 1W SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W
Supplier Device Package
SOD-123FL
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms