MBR8H120PC-AU_R2_000A1
DigiKey Part Number
3757-MBR8H120PC-AU_R2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-MBR8H120PC-AU_R2_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-MBR8H120PC-AU_R2_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR8H120PC-AU_R2_000A1
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 8A TO277C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 8A Surface Mount TO-277C
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 120 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
134pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
8A
Supplier Device Package
TO-277C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 8 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)