1SMB3EZ15-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-1SMB3EZ15-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-1SMB3EZ15-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-1SMB3EZ15-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB3EZ15-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 15V 3W DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 3 W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 11.4 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
3 W
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Impedance (Max) (Zzt)
6 Ohms