MLTC6H-LP316
DigiKey Part Number
298-10130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLTC6H-LP316
Description
CBL TIE LOCKING BLK 250LB 1.709'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 6.00" (152.40mm) 0.310" (7.87mm) 250 lbs (113.40 kg)
Category
Width
0.310" (7.87mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
1.709' (521.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Tensile Strength
250 lbs (113.40 kg)
Part Status
Active
Features
Corrosion Resistance, UV Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Stainless Steel 316, Nylon Coated
Length - Approximate
20.5"
Color
Black
Bundle Diameter
6.00" (152.40mm)