EEU-FR1J471B
DigiKey Part Number
P15300CT-ND - Cut Tape (CT)
P15300TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1J471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.496 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.995 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
27 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C