EEU-FP1V102B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FP1V102B |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 38mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FP1V102B Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 2.1125 A @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 3.25 A @ 100 kHz |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |