EEH-ZL1V820P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1V820PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1V820PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1V820PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1V820P
Description
CAP ALUM HYBRID 82UF 20% 35V SMD
Detailed Description
82 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Capacitance
82 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C