EEH-ZL1V271V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1V271VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1V271VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1V271VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1V271V
Description
CAP ALUMHYB 270UF 20% 35V SMD
Detailed Description
270 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
285 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Capacitance
270 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C