EEH-ZL1E820R
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1E820RTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1E820RCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1E820RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1E820R
Description
CAP ALUM HYBRID 82UF 20% 25V SMD
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 58mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
82 µF
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
58mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C