EEH-ZL1E471P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1E471PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1E471PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1E471PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1E471P
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 25V SMD
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C