EEH-ZL1E151V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1E151VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1E151VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1E151VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1E151V
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 25V SMD
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 38mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C