EEH-ZC1V101P
DigiKey Part Number
P124967TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124967CT-ND - Cut Tape (CT)
P124967DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1V101P
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZC1V101P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C