DZ2S15000L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 221
Unit Price: R4,74000
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 24 009
Zener Diode 15 V 150 mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B
DZ2S15000L
DigiKey Part Number
DZ2S15000LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ2S15000L
Description
DIODE ZENER 15V 150MW SSMINI2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ2S15000L Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SSMini2-F5-B
Power - Max
150 mW