20SVPF560M
DigiKey Part Number
P16501TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16501CT-ND - Cut Tape (CT)
P16501DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPF560M
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
20SVPF560M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C