SP2-DC24V
DigiKey Part Number
255-2837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP2-DC24V Models
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA, 450W
Coil Resistance
1.92 kOhms
Coil Current
12.5 mA