OD8038-12MBIP68 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sunon Fans
In Stock: 0
Unit Price: R345,77020
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 58.1 CFM (1.63m³/min) 2 Wire Leads
OD8038-12MBIP68
DigiKey Part Number
OD8038-12MBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-12MBIP68
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
OD8038-12MBIP68 Models
Category
Noise
45.0dB
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Weight
0.461 lb (209.11 g)
Air Flow
58.1 CFM (1.63m³/min)
Current Rating (Amps)
0.400A
Static Pressure
0.410 in H2O (102.1 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C