OD7025-24MB
DigiKey Part Number
1053-1601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD7025-24MB
Description
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 33.0 CFM (0.924m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD7025-24MB Models
Category
Power (Watts)
2.64 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CE
Voltage - Rated
Weight
0.198 lb (89.81 g)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Current Rating (Amps)
0.090A
Width
25.00mm
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Air Flow
33.0 CFM (0.924m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C