OD172SAP-48HBIP68
OD172SAP-48HBIP68
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OD172SAP-48HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HBIP68
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 235.0 CFM (6.58m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD172SAP-48HBIP68 Models
Category
Noise
52.0dB
Mfr
Power (Watts)
23.5 W
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width
51.00mm
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Air Flow
235.0 CFM (6.58m³/min)
Current Rating (Amps)
0.480A
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C