OD1238-24HBXC
DigiKey Part Number
1053-1158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HBXC
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 200.0 CFM (5.60m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-24HBXC Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
61.0dB
Series
Power (Watts)
19 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.980A
Air Flow
200.0 CFM (5.60m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.640 in H2O (159.4 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C