UJ4N075005K4S
DigiKey Part Number
5556-UJ4N075005K4S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ4N075005K4S
Description
UJ4N075005K4S
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 120A (Tc) 714W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.7V @ 180mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
400 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+3V, -30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3028 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
714W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
0V, 2V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.8mOhm @ 80A, 2V