SZMMBZ18VALT1G
DigiKey Part Number
SZMMBZ18VALT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMMBZ18VALT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMMBZ18VALT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMBZ18VALT1G
Description
DIODE ZENER ARRAY 18V SOT-23-3
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 18 V 300 mW ±5% SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZMMBZ18VALT1G Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
18 V
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW