SZBZX84C56ET1G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C56ET1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C56ET1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C56ET1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C56ET1G
Description
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 56 V 225 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C56ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 39.2 V