SZBZX84C10LT1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C10LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C10LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C10LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C10LT1G
Description
DIODE ZENER 10V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZBZX84C10LT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms