NTMFS4C10NT1G
DigiKey Part Number
NTMFS4C10NT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTMFS4C10NT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTMFS4C10NT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS4C10NT1G
Description
MOSFET N-CH 30V 8.2A 5DFN
Detailed Description
N-Channel 30 V 8.2A (Ta) 750mW (Ta), 23.6W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTMFS4C10NT1G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
987 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
750mW (Ta), 23.6W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.95mOhm @ 30A, 10V