NSR02F30NXT5G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 725 995
Unit Price: R1,96332
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Similar
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 30 V 200mA Surface Mount 2-DSN (0.60x0.30)
NSR02F30NXT5G
DigiKey Part Number
NSR02F30NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR02F30NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR02F30NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR02F30NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NSR02F30NXT5G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
2-DSN (0.60x0.30)
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 200 mA