NDSH50120C
DigiKey Part Number
5556-NDSH50120C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDSH50120C
Description
DIODE SIL CARB 1200V 53A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 53A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
3691pF @ 1V, 100kHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
53A
Supplier Device Package
TO-247-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 50 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C