NCV891330PD33R2G
DigiKey Part Number
488-NCV891330PD33R2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV891330PD33R2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV891330PD33R2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV891330PD33R2G
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
NCV891330PD33R2G Models
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.7V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Input (Max)
36V