NCV78M12BDTRKG
DigiKey Part Number
NCV78M12BDTRKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV78M12BDTRKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV78M12BDTRKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV78M12BDTRKG
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
NCV78M12BDTRKG Models
Category
PSRR
80dB (120Hz)
Mfr
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V