NC7WZ14P6 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 19 150
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 50 615
Unit Price: R2,94000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger SC-88 (SC-70-6)
NC7WZ14P6
DigiKey Part Number
NC7WZ14P6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC7WZ14P6
Description
IC INVERT SCHMITT 2CH 2-INP SC88
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NC7WZ14P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.2V ~ 1.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.6V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.9ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
2
Supplier Device Package
SC-88 (SC-70-6)
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V