MC78L12ACPRAG
DigiKey Part Number
MC78L12ACPRAGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC78L12ACPRAGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L12ACPRAG
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
EDA/CAD Models
MC78L12ACPRAG Models
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
42dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V