LP2950ACDT-3.3RG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP2950ACDT-3.3RG |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP2950ACDT-3.3RG Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 120 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 12 mA |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 30V | Supplier Device Package DPAK |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA |