FQB44N10TM | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FQB44N10TM |
Description | MOSFET N-CH 100V 43.5A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 43.5A (Tc) 3.75W (Ta), 146W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 146W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 39mOhm @ 21.75A, 10V |