FDB120N10 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FDB120N10TR-ND - Tape & Reel (TR) FDB120N10CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FDB120N10 |
Description | MOSFET N-CH 100V 74A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 74A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5605 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | Power Dissipation (Max) 170W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 74A, 10V |