FCH47N60F-F133
DigiKey Part Number
FCH47N60F-F133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH47N60F-F133
Description
MOSFET N-CH 600V 47A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 47A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
FCH47N60F-F133 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
270 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 23.5A, 10V